Happy Animals
Happy Animals
Happy Animals
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Happy Animals

Acum avem si chat..
 
AcasaGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Subiecte similare
Parteneri
forum gratuit

Forum
Anunturi Miercurea-Ciuc
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Ultimele subiecte
» Prezentare Canise
Soarecii, animale de companie EmptyJoi Iul 21, 2011 12:38 am Scris de RockyShadowKiller

» Concurs de frumusete
Soarecii, animale de companie EmptyJoi Iul 14, 2011 5:18 pm Scris de RoxanaDenysaNiki

» Anunturi animale mici
Soarecii, animale de companie EmptyJoi Iul 14, 2011 4:46 am Scris de RoxanaDenysaNiki

» Rasa Pechinez...Totul despre aceasta rasa...
Soarecii, animale de companie EmptyMier Iul 13, 2011 5:58 am Scris de RockyShadowKiller

» Sa ne prezentam animalutele
Soarecii, animale de companie EmptyMier Iul 13, 2011 5:54 am Scris de RockyShadowKiller

» Avertismente
Soarecii, animale de companie EmptyMier Iul 13, 2011 5:20 am Scris de de3aa

» Poze pisici
Soarecii, animale de companie EmptyMar Iul 12, 2011 1:16 pm Scris de RoxanaDenysaNiki

» Malamutul de Alaska
Soarecii, animale de companie EmptySam Iul 09, 2011 11:43 pm Scris de de3aa

» Cateii metisi
Soarecii, animale de companie EmptySam Iul 09, 2011 11:13 pm Scris de de3aa

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator

 

 Soarecii, animale de companie

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
NaneKatharina
Nou venit
Nou venit



Mesaje : 15
Data de inscriere : 03/07/2011
Varsta : 27
Localizare : Cluj-Napoca

Soarecii, animale de companie Empty
MesajSubiect: Soarecii, animale de companie   Soarecii, animale de companie EmptyMar Iul 05, 2011 3:39 am

Soarecii sunt rozatoare care fac parte din clasa Mammalia(mamifere), ordinul Rodentia(rozatoare) si familia Muridae. Specia care este animal de companie se numeste Mus musculus. Sunt animale de mici dimensiuni, care traiesc cca. 1,5-2 ani. Lungimea pe care un exemplar o atinge la maturitate este de 15-18 cm.Coada reprezinta jumatate din lungimea totala. Coada este aproape lipsita de par. Culoarea naturala este brun inchis, dar au aparut si alte nuante:negru, albastru-gri, scortisoara, albinos, rosu. Soarecii sunt animale inteligente, foarte active si de asemenea, animale nocturne.

HRANA:
Pentru hranirea soarecilor puteti folosi mix-urile din magazinele de specialitate. Puteti sa folositi mix-urile pentru hamsteri, acestea sunt potrivite si pentru soricei. Ca fructe si legume le puteti oferi:mere, morcovi, broccoli. Din cand in cand ii mai puteti oferi paine integrala si cereale neindulcite. Nu ii oferiti ceapa, cartof crud si mazarea cruda.

ATENTIE!
NU apucati soarecele de coada, aceasta se poate rupe sau poate desprinde pielea!

Rasa: Soarecele Tepos
Aspect asemanator cu al unui soarece obisnuit. Bot alungit si urechi mari. Coada este aproape lipsita de blana si se poate rupe usor (dar nu va mai creste niciodata). Firele de blana sunt aspre si tepoase.Provine din Asia, Orientul Mijlociu si Africa. Traieste cca. 4-7 ani. Animal nocturn, usor de imblanzit, nerecomandat pentru incepatori, are nevoie de o cusca mare Very Happy

Rasa: Jaculus Orientalis (Jerboa mare de desert)
Smocul de blana din varful cozii este negru. Provine din Algeria, Egipt, Libia, Maroc, Israel, Tunisia si Arabia Saudita.Atinge 10-16 cm si o greutate de aproximativ 110-140 grame.Traieste 5-6 ani. Are aceleasi caracteristici ca si Jerboa mic de desert....

Rasa: Jaculus Jaculus (Jerboa mic de desert)
Seamana cu un cangur in miniatura. Membrele inferioare foarte lungi. Cele din fata sunt scurte. Coada foarte lunga(ajunge pana la 25 cm). Se deplaseaza prin sarituri. Provine din Asia Centrala, Egipt, Sudan, Africa de Nord, Maroc si Israel. Atinge 9-12 cm si o greutate de aproximativ 45-75 grame. Smocul de blana din varful cozii este alb, iar blana de pe spate este un maroniu inchis. Traieste 5-6 ani. Animal nocturn, solitar, nerecomandat pentru incepatori, are nevoie de o cusca mare, foarte agil.

Rasa: Mus Musculus:
Bot alungit, urechi mari, picioare scurte. Coada lunga pana la 10 cm. Coada este aproape lipsita de par. Raspandit pe tot globul. Atinge cca. 7-10 cm si o greutate de cca. 15-30 grame. Culori: maroniu, scortisoara, negru, rosu si albino. Firul de par scurt. Traieste cca 1,5-2 ani. Animal nocturn, inteligent, agil si foarte sociabil.
Sus In jos
RoxanaDenysaNiki
Prieten foarte bun
Prieten foarte bun
RoxanaDenysaNiki


Mesaje : 159
Data de inscriere : 03/07/2011
Varsta : 26
Localizare : Dr.Tr.Severin (Mehedinti)

Soarecii, animale de companie Empty
MesajSubiect: Re: Soarecii, animale de companie   Soarecii, animale de companie EmptyMar Iul 05, 2011 3:56 am

Te rog scrie tot intr-un post...Nu umple pagina cu N mesaje

Multumesc
Sus In jos
http://www.infoanimale.com/index.php
 
Soarecii, animale de companie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hamsterul, animal de companie
» Anunturi animale mici
» Cate animale aveti?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Happy Animals :: Animale :: Animale mici-
Mergi direct la: